SNDT COLLEGE OF ARTS & SCB COLLEGE OF COMMERCE AND SCIENCE FOR WOMEN,

MUMBAI-400020

Committees

Committees for 2019-20

I. Internal Quality Assurance Cell (IQAC)

1. Principal Dr. Rajendra Gurao (Chairman)
2. Dr. Pandurang Barkale (Coordinator)
3. Ms. Chitra Lele (Asst. Coordinator)
4. Mr Rahul Shinde ( Asst. Coordinator)
5. Dr. Sonakshi Vichre
6. Prof. Sushma Ahire
7. Dr. Ram Pradhan
8. Dr. Vandana Sharma
9. Dr. Nilendra Lokhande
10. Dr. Kishor Kadam
11. Prof. Meera Sawant

All the departments have subject associations for conducting various co-curricular activities.


II.Discipline Committee

1. Principal Dr. Rajendra Gurao (Chairman)
2. Dr. Sonakshi Vichare (Co-ordinator)
3. Dr. Nilendra Lokhande
4. Dr. Ram Pradhan
5. MrDyaneshwar Mankare
6. Dr. Hetal Barot


III. Admission Committee

1. Principal Dr. Rajendra Gurao (Chairman)
2. Dr. Sonakshi Vichare (Co-ordinator)
3. Dr. Nilendra Lokhande (Asst. Coordinator)
4. Dr Kishor Kadam
5. Dr Sonali Deshbhratar
6. Mr. Rahul Shinde
7. Mr. Suresh Garud


IV. Cultural & Prize Distribution Committee

1. Dr. Sonali Hazare ( Coordinator)
2. Ms Meena Patil
3. Dr Savita Tayde
4. Mr Suresh Garud
5. Ms Kalpana Jain
6. Ms Rekha Yadav
7. Mr. Sanjay Ranveer


V. Library Committee

1. Ms.Chitra Lele (Coordinator)
2. Dr.Prashant Kamble
3. Dr.Ram Pradhan
4. Ms Meena Patil


VI. Research Committee

1. Dr Ram PradhanCoordinator
2. Dr. Hetal Barot
3. Dr Nilendra Lokhande
4. Dr. Kishor Kadam
5. Dr. Preeti Shrivastava


VII. Examination Committee

1. Ms Sonali Deshbhratar (College Exam Officer)
2. Dr Ram Pradhan
3. Mr Rahul Shinde
4. Ms Meera Sawant
5. Mr Sanjay Ranveer


VIII. N.S.S. Committee

1. Mr. Dnyaneshwar Mankare (P.O)
2. Mr. Suhas Chavan (P.O)
3. Dr.Lata Chavan (P.O)
4. Ms. Meena Patil - Members
5. Dr. Hetal Barot
6. Dr. Madhuri Sutey
7. Dr. Savita Tayde
8. Dr. Sonali Hazare
9. Ms. Kalpana Jain
10. Ms. Meera Sawant
11. Ms. Sushma Ahire
12. Dr. Sonakshi Vichare
13. Ms. Sushma Ahire


IX.Time Table Committee

1. .Dr. Sonakshi Vichare (Coordinator)
2. Ms Sushma Ahire
3. Ms Sonali Deshbhratar
4. Mr Rahul Shinde
5. Ms Meena Patil


X. Sports/Gymkhana Committee

1. Ms Pournima Kore
2. Ms Meenakshi Vishwakarma
3. Dr. Savita Tayde


XI. Steering Committee (Planning and Evaluation)

1. Dr. Rajendra Gurao (Convenor)
2. Dr Sonakshi Vichare (Arts in charge)
3. Ms Sushma Ahire (Commerce in Charge)
4. Sanjay Ranveer (Unaided in Charge)
5. Dr. Pandurang Barkale (IQAC)
6. Dr. Ram Pradhan (Member)
7. Dr. Vandana Sharma (Member)
8. Mr. Suresh Garud (Member)


XII. Magazine Committee

1. Dr. Vandana Sharma Coordinator
2. Dr Pandurang Barkale
3. Dr. Madhuri Sutey
4. Dr.Hetal Barot


XIII. Staff Academy Committee

1. Dr. Sonakshi Vichare (Secretary)
2. Ms. Sonali deshbhratar –Members
3. Ms Chitra Lele - Members
4. Ms Sushma Ahire - Members


XIV. Excursion Committee

1. Dr. Ram Pradhan - coordinator
2. Mr. Suhas Chavan
3. Ms. Kalpana Jain
4. Ms Meera Sawant
5. Ms Sonali Deshbhratar


XV. Soft Skill Committee

1. Dr. Kishor Kadam – Coordinator
2. Ms Chitra Lele
3. Mr Ranveer Sanjay
4. Ms Rekha Yadav
5. Mr Rahul Shinde
6. Dr Lata Chavan
7. Dr Savita Tayde


XVI. Cooperative Stores

1. Dr. Lata Chavan- Coordinator
2. Dr. Vandana Sharma
3. Dr. Nilendra Lokhande
4. Ms. Meena Patil
5. Dr. Prashant Kamble
6. Dr. Hetal Barot
7. Dr. Madhuri Sutey


XVII. CounsellingCell

1. Ms. Sonali Deshbhratar – Coordinator
2. Dr. Lata Chavan


XVIII. Student Mentoring Committee

1. FYBA- Dr. Sonali Hazare, Mr Suhas Chavan
2. SYBA- Dr. Ram Pradhan,
3. TYBA Dr.Pandurang Barkale
4. FY B.COM Rahul Shinde
5. SY.B.COM Ms Sushma Ahire
6. TY B.COM Dr. Nilendra Lokhande
7. FY B.Sc IT/ SY.B.Sc.IT/ TY B.Sc.IT Mr. Sanjay Ranveer
8. FY/SY/TY B.M.S - Ms. Rekha Yadav


XIX. Web Development Committee

1. Mr. Sanjay Ranveer- coordinator
2. Mr. Kishor Kadam
3. Mr. Shailendra Prabhu


XX. Alumnae Association

1. Ashok Jain - Advisor
2. Ms Sonali Hazare (In Charge)
3. Dr.Lata Chavan
4. Dr.Nilendra Lokhande
5. Dr.Hetal Barot
6. Dr Pandurang Barkale
7. Ms Meera Sawant


XI.Anti ragging Committee

1. Dr.Vandana Sharma – Coordinator
2. Ms Meera Sawant
3. Mr Suhas Chavan
4. Ms Meena Patil


XII. Placement Cell.

1. Dr. Kishor Kadam (Officer)
2. Mr.Rahul Shinde
3. Ms.Rekha Yadav
4. Mr. Sanjay Ranveer


XIII. Internal Complaint Committee

1. Dr. Vandana Sharma – Coordinator
2. Ms. Chitra Lele
3. Dr.Sonakshi Vichare
4. Dr. Preeti Shrivastava
5. Ms. Sonali Deshbhratar
6. Ms.Ragini Kate
7. Mr. Walchand sawant
8. Ms. Pranali Shah
9. Student members


XIV. Hostel Committee

1. Dr. Rajendra Gurao (Principal)
2. Dr. Sonakshi Vichare
3. Ms. Sonali Deshbhratar
4. Ms. Sushma Ahire
5. Dr. Sonali Hajare


XV. Freeship & Scholarship Committee

1. Dr. Prashant Kamble – Coordinator
2. Dr Ram pradhan
3. Mr. Dyaneshwar Mankare
4. Mr. Rahul Shinde
5. Ms. Asha Ladke


XVI. Bhau Beej Committee

1. Dr. Nilendra Lokhande- Chairperson
2. Dr. Ram Pradhan -Secretory
3. Dr. Lata Chavan - Members
4. Ms. Kalpana Jain - Members
5. Ms. Meera Sawant - Members


Copyright © 2016 SNDT College . All Rights Reserved | Design by Vida Technologies |  No Of Visitor : 112973